Den 29 juli var det dags för Söderslätts flygklubbs klubbutflykt till Byxelkrok på Öland. Tre ultralätta flygplan skulle ta oss från Vellinge-Söderslätt flygfält i södra Skåne till Ölanda/Byxelkrok flygfält vid Ölands norra udde. Bland passagerarna fanns två 14-åringar, däribland jag.

Vi förberedde våra tre ultralätta plan för dagens flygning. Att flyga ultralätta flyg så långt var inget problem, tvärt om! Att flyga tvåsitsiga plan gör det roligare på så sätt att alla sitter där fram vid spakarna. Det ger även möjlighet att turas om att flyga de olika planen, och att turas om vem man flyger med. Fler plan betyder också fler pilots in command.
Klockan 09.45 startade vi i lätt motvind. Flygningen gick utan problem och knappt en timme senare landade vi med perfekt mellanrum på Älmhult (Möckeln) flygfält, där vi bestämde oss för att ta en bensträckare.

Flygfältet var väldigt speciellt, det var mitt i skogen och väldigt lugnt. På nätet sökte vi upp flygklubben och såg att den endast har 10 medlemmar, både charmigt och imponerande att de får det att fungera ändå. Älmhults flygfält blev faktiskt som en liten upplevelse i sig, och det var ett perfekt ställe att ta en bensträckare på.

Efter pausen fortsatte vi nordösterut mot Öland. Uppe i luften fick jag för första gången se hur annorlunda Småland ser ut från ovan. Vi passerade bland annat över helt kristallklara sjöar omgivet av olika sorters skog.
När vi närmade oss Ölands norra udde märkte man en skillnad i landskap, Ölands landskap var mycket mer öppet. Man såg tydligt de fina stränderna och den fina färgen på vattnet. Det syntes att sommaren var på sin spets, folk badade, naturen var grön och solen sken, vinden stod stilla och inte mycket input krävdes på spaken. Det var verkligen speciellt att få se Öland från ovan och veta att man skulle dit.
Ölanda/Byxelkrok flygfält har en 600 meter lång asfaltsbana samt 300 meter grus i änden som inte går att använda. Det pågår dock en politisk debatt om att förlänga banan till cirka 900-1000 meters asfalt, till förmån för att TP84 (Hercules) ska kunna landa där. Styrelsen i Ölanda Flyg- och Motorsällskap, som driver flygplatsen, har också som mål att kunna förlänga och asfaltera om banan så att den ska kunna användas för taxi och rundflyg. En landningsavgift på 100 kr betalas med Swish, och 100LL bensin finns. Självaste flygfältet var ganska lugnt. Den enda aktiviteten var att en Schweizisk gäst lämnade strax efter att vi hade landat. Desto mer liv var det på gokartbanan näst intill.
Ett återkommande samtalsämne var att det kändes lite konstigt att komma så långt på så kort tid. Söderslätts flygfält är Sveriges sydligaste flygfält, vilket innebär att det är väldigt långt att åka bil. Med flyg går det att göra en dagsutflykt till en annan del av Sverige på ett sätt som annars hade krävt betydligt mer tid och helt enkelt inte längre hade varit en dagsutflykt längre.
Fem lånecyklar stod och väntade på oss på flygfältet, vilket gjorde det enkelt för oss att ta oss in till Byxelkrok. Det var endast 3 kilometer till Byxelkrok från flygfältet, och det var en trevlig väg att cykla, mestadels genom den vackra Öländska naturen.

Byxelkrok hade det mesta man kunde önska sig för en sådan här utflykt, bland annat en hamn med många restauranger, men framför allt en fin strand. Vi kunde ta det lugnt, äta något och bara njuta av att ha tagit oss till Öland med flygplan
På vägen hem beslutade vi oss för att stanna till på Borglanda. Borglanda tog liksom Ölanda ut en landningsavgift på 100kr. Där fanns tillgång till både lånecyklar för ett bra pris, samt 100LL bensin. Vi valde att stanna till där dels för att vi ville uppleva Öland ännu lite mer, men även för att vi skulle tanka vår Eurostar lite grann.


När vi lyfte från Borglanda hade vi totalt spenderat 7 timmar på Öland. Detta trots att vi mellanlandat i Älmhult. Vi stressade oss självklart inte igenom dagen heller, och vi behövde inte vakna särskilt jättetidigt.
Den här dagen är ett bevis på vad som gör det ultralätta flyget så speciellt. Med ultralätta plan kan man ta sig långt, samtidigt som flygningen blir en magisk upplevelse, och inte en vanlig transportsträcka. För oss 14-åringar som fick uppleva denna fantastiska resa blir det ultralätta flyget den självklara vägen in i flyget. Tack vare det billigare priset jämfört med LAPL och PPL blir det möjligt att börja flyga i yngre ålder. Det ultralätta flyget gör verkligen flyget mer lättillgängligt för oss ungdomar.
I Söderslätts flygklubb är vi många ungdomar, utöver våra vuxna medlemmar, som delar intresset för flyg. Är du ungdom får du chansen att lära känna fler i samma ålder som också gillar flyg och att följa med på utflykter som denna. Varmt välkommen att bli medlem i Söderslätts flygklubb.
